Önéletrajz

Zoltai Miklós

Önéletrajz

Zoltai Miklós

Szegeden, 1940. 11. 28-án születtem súlyos szívbetegséggel. A jógának köszönhetem egészségem. Az évek során megszerzett tudásom igyekszem továbbadni a fiatalabb generációknak.

Foglalkozásaim: tanár, individuálpszichológiai szakreferens, családterapeuta, addiktológus, akkupunktőr, manuálterapeuta, természetgyógyász- életmódtanácsadó, sportrekreátor jógatanár, jógaterapeuta.

A jógával 1955-ben ismerkedtem meg, melyet azóta is megszakítások nélkül gyakorlok: hatha-, rádzsa-, gyani-, kriya-, bhakti-, karma-, mantra-, kundalini-, tantra-, himalájai jóga tradíció.

1962-68 Szegeden kezdtem jógaokatás általános és középiskolákban, művelődési központokban mellékfoglalkozásként.

1976-tól tanítom az általam összeállított 31 évfolyamos „Jóga: út az élethez, Integrál jóga Iskolarendszert” (Szeged, Hódmezővásárhely, Győr, Orosháza, Békéscsaba, Debrecen, Derecske, Hajdúnánás, Miskolc, Veszprém városokban)

1984-1989-ig a debreceni Gyógyfürdőben elsőként az országban holisztikus saját módszerű, speciális rendszerbe foglalt alternatív gyógyító tevékenységet tanítottam, mentál-pszicho-szomato-immun jóga terápia, pszicho-szocio terápia, akupunktúra, addiktológia, fitoterápia.

1984-2005-ig a Magyar Pszichiátria Társaság több szekciójának voltam tagja.

2000-2005-ig a Debreceni Egyetemen – elsőként- tanítottam a jóga elméletét és gyakorlatát.

1978-tól pszichológiai, pszichiátriai, orvosi, természetgyógyászati kongresszusokon 39 alkalommal tartottam szakmai, illetve a jógaterápia alkalmazási lehetőségeről előadást.
1984-től a Magyar Pszichiátriai Társaság, illetve annak több szekciójának vagyok tagja.

A Szegedi (1978-1984), a békéscsabai (1980-1984), az orosházi (1980-1984) Jóga Egyesület alapítója és elnöke voltam. A Debreceni Jóga Egyesületnek 1985 óta alapítója és elnöke vagyok.

2006-ban létrejött MJSZ-nek alapító tagja vagyok, az oktatási munkacsoport munkájában veszek részt.

A Magyar Jóga Akadémia jógaoktató-jógaterapeuta képzésében minősített vezetett jógaoktató-terapeuta vagyok 2016 óta.

Zoltai Miklós

Pszichológus, MJA minősített vezető jógatanár, terapeuta

Minősített vezető jógaoktató
Vezető jóga-terapeuta

Díjak, minősítések

  • 2007-ben a Magyar Jógaoktatók Szövegsége számomra „Minősített vezető jógaoktató”, a Debreceni Jóga Egyesületnek „Minősített jógaoktató és Képző Egyesületek” címet adományoz.
  • 2012-ben a HAJDÚ-BIHAR MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT közgyűlése “A jóga tanítása, népszerűsítése érdekében végzett közéleti tevékenységéért , több évtizedes munkásságáért” BOCSKAI ISTVÁN- DÍJAT adományozta részemre
  • 2017-ben közönségszavazás alapján, a több évtizedes jógaoktatói tevékenységem és a jóga elveit követő életvitelem elismeréseképpen megkaptam a JÓGARÁDZSA Közönség Díjat
  • 2022-ben a jógaterápiában és a jógaoktatásban végzett kimagasló és innovatív szakmai munkámért JÓGA ÉLETMŰDÍJ-ban részesültem. A díjat a Magyar Jóga Akadémia vezetőitől és Mr. Partha Satpathy-t India Magyarországi nagykövetétől vehettem át.
Könyvajánló

Zoltai Miklós: "Jóga: Út az élethez"

Egy izgalmas és elmélyült utazásra hívja az olvasót a jóga világába. A könyv a kezdőknek és a haladóknak egyaránt szól, bemutatva a jóga alapelveit és gyakorlatait olyan könnyed, de mégis elmélyült stílusban, amely könnyen érthető és értelmezhető mindazoknak, akik érdeklődnek az egészséges életmód, az egyensúly és a belső harmónia iránt.

Megjelent írásaim, publikációk, előadások

  • 1992-ben írtam és jelentettem meg „Jóga: út az Élethez” című átfogó jellegű jógakönyvemet.
  • 1976-ban rendszereztem, összeállítottam a tanítandó jógaanyagot, amelyet az általam elnevezett „Jóga-út az Élethez Integrál Jóga Iskolarendszer”-ben tanítok ma is. Ez 4 fő részt tartalmaz.
    (1) Út a jógához (10 évfolyam),
    (2) Út a HYT-hoz (7 évfolyam),
    (3) Út a szamadhihoz (7 évfolyam),
    (4) Út Brahmanba (7 évfolyam).
    Ehhez részletesen kidolgoztam a tantervet, az egymásra építő évfolyamonkénti tanmenetet, a tanítandó anyagok alapján. A legfontosabbakat említve a jóga szellemisége, bölcselete, személyiségfejlesztő életvezetési elvek, a nyolcrétű astanga jóga tanításai, egyedülálló szankalpa rendszer, (496 szankalpa), 5 részből álló speciális gerincászanasor (100 ászana), 7 lépcsős légzőgyakorlatok, 16 fokozatú ananda (relaxáció), jóga-ridsa rendszert. Felsőbb évfolyamokon a csakrák tudománya, Patangali: Jógaszutrái , Bhagavad Gita, Hatha jóga pradipika, Védák, védanta szutrák, Brahmana szutrák, upanisádok is a tananyag része.
  • 1984-ben – elsőként – rendszerbe foglaltam a jógaterápia célját, feladatát, alkotóelemeit, diagnozitációját, működési köreit, eszköz-módszertanát, terápiás elméleti-gyakorlati vonatkozásait, indikációit és kontraindikációit. Hollisztikus szocio-metál-pszicho-szomató egyidejű, a gyógyulás lehetőségeit biztosító egyéni- és csoportterápiák lehetőségeit.
  • 1984-től pszichológiai-, orvosi-, természetgyógyászati- és jógakongresszusokon 52 alkalommal tartottam szakmai, illetve jóga-jógaterápia alkalmazási lehetőségeiről előadást.
  • 2018 óta különböző tárgyú tudományos értekezéseket írtam a „Jóga útja” jógamagazinba.

Fontosabb médiamegjelenések