Tisztító gyakorlatok a jógában nemcsak jógagyakorlóknak
Előző írásomban kifejtettem, hogy milyen nagy jelentősége van a tisztító gyakorlatoknak egészségünk megőrzésében. Ha rendszeresen végezzük őket, testi – érzelmi – szellemi szinten megtisztulunk és a magas szintű mentális gyakorlatok elvégzésére is képessé válunk, mint például a meditáció vagy a jóga nidra. Mostani írásomban ismertetem a hat satkarma, azaz a hat cselekedet, jótékony hatásait, melyek nemcsak fizikai szinten hatnak. Mint minden gyakorlat a jógában, a létezés minden szintjére hat.
Dzsala Neti – orrjárat tisztítás
Az orrjárat-tisztításánál, a neti kanna segítségével, langyos sós vizet öntünk át az orrlyukakon, ezzel kimosva az arcüregben lerakódó nyákot, a benne tanyázó kórokozókkal együtt. Eredeti célja a légzés minél könnyedebbé, áramlóbbá tétele, ami a meditáció eléréséhez segíti hozzá a gyakorlót.
Jótékony hatásai
Nem is gondolnánk, hogy ennek az egyszerű technikának, milyen sok pozitív hatása van. Kedvezően hat a fej érzékszerveire. Enyhíti az arcizmok feszességét, az idegi eredetű arcrángást, a perifériás arcbénulást. Segít a légúti betegségek megelőzésében és kezelésében: asztma, tüdőgyulladás, bronchitis. Enyhíti az allergiát, szénanáthát, a megfázást és az arcüreggyulladást, valamint számos fül-, szem-, és torokbetegséget. Javítja a látást, csökkenti a szemfáradtságot. Serkenti az orrban lévő idegvégződéseket, ezzel javítja az agyműködést. Fejleszti az emlékezetet és az összpontosító képességet. Egyensúlyba kerül a jobb és bal orrnyílás és a hozzá kapcsolódó jobb és bal agyfélteke. Ezáltal létrejön a harmónia és egyensúly állapota az egész testben. Az agyra hűtő és nyugtató hatással van, jól használható az epilepszia, a migrén kezelésében. Csökkenti a szorongást, a haragot, a depressziót, megszünteti az álmosságot és végrehajtása után könnyűnek és frissnek érezzük a fejet.
Ellenjavallat: idült orrvérzés esetén ne végezzük
Dhauti – belső tisztítás, az emésztőrendszer tisztítása
A száj, a torok, a gyomor és a bélrendszer falán lerakódott nyákot a dhauti gyakorlatok segítségével távolítjuk el. Egyúttal az ezeken a helyeken eltárolt feszültségeket is kioldjuk, szervi és energetikai szinten egyaránt.
A kundzsalt – azaz a gyomortisztítást, reggel éhgyomorra végezzük. Miután megittuk a nagy mennyiségű sós vizet, (1,5 – 2 liter) visszaöklendezzük. Nem kell tartani tőle, teljesen eltér a hagyományos hányástól az érzet. Sőt a gyakorlói szerint, hamar kellemessé válik a rendszeres végzése.
Jótékony hatásai
A gyomorrontás ősi ellenszere. A hasizmok erőteljes összehúzásával tonizálja és serkenti a hasi szerveket. Megszünteti a gyomorsavtúltengést és a puffadást. Eltávolítja a testből a túlzott mértékű nyálkát, segít a megfázás, a köhögés, a brochitis, az asztma és más légzőszervi problémák orvoslásában. Megszünteti a rossz leheletet. Segít a felgyülemlett érzelmek, érzelmi blokkok, külső és belső konfliktusok és a feszültség következtében kialakult szívtájéki nehézség-érzet megszüntetésében.
Ellenjavallat: sérv, magas vérnyomás, magas koponyaűri nyomás, szívbetegségek, szélütés, akut gyomorfekély, vagy cukorbetegség mellett fellépő szembetegségek esetén nem szabad végezni.
A shanka prakshalanát – a teljes bélrendszer mélyreható átmosását, éhgyomorra, langyos sós vízzel végezzük a reggeli órákban. A tisztítás során nemcsak rengeteg méreg – és salakanyagtól szabadulhatunk meg, de energetikai szinten is erős tisztulás megy végbe. Évszakváltáskor, de legalább tavasszal és ősszel, egyszer ajánlatos elvégezni a gyakorlatot. Rövidített verziójával (laghú shanka prakshalana) egy óra alatt végezhetünk. Ebben az esetben körülbelül 2 liter vizet iszunk meg szakaszosan, miközben különböző ászanák segítségével továbbítjuk a vizet a bélrendszer alsó szakaszába. A teljes verziót 6-7 liter vízzel végezzük. Ez már egy egész napot vesz igénybe. Melyet relaxáció és speciális diéta követ.
Jótékony hatásai
Enyhíti az emésztési problémákat, mint az emésztési rendellenesség, a puffadás, a gyomorsavtúltengés, valamint megszünteti az akut vagy idült székrekedést. Általánosságban tonizálja a májat, valamint több emésztőszervet és mirigyet. Alkalmazzák cukorbetegség, hypoglycaemia (alacsony vércukorszint), elhízottság, magas vérkoleszterin és magas lipid szint kezelésére. Erősíti az immunrendszert, ezáltal enyhíti az allergiás és immunológiai problémákat. Enyhíti az ízületi gyulladást és a krónikus gyulladásos betegségeket. Csökkenti a túlzott nyálkatermelődést, ezzel enyhíti az asztmát, a krónikus megfázást, az arcüreggyulladást. Megtisztítja a vért, enyhít olyan bőrproblémákat, mint a pattanások, kelések és az ekcéma.
Pránikus szinten feltölti az egész energiatestet, megszünteti a nádikban lévő blokkokat és tisztítja valamennyi csakrát. Helyreállítja az öt prána egyensúlyát és megnöveli az energia szintjét. Pszichikailaig előkészíti a tudatosság magasabb szintjeihez vezető utat.
Ellenjavallat: A shanka prakshalanát ne gyakoroljuk tizenhat éves kor alatt, menstruáció és terhesség idején, epe- vagy vesekő, vesegyengeség, súlyos cukorbaj, alacsony vérnyomás, sérv, vakbélbántalom, gyomorfekély, heveny gyomorhurut esetén.
Nauli – hasi szervek masszírozásának és erősítésének módszere
Az egyenes hasizom kiemelésével és forgatásával, feloldhatók az energiablokkok és biztosítható az energia szabad áramlása. A nauli gyakorlása rendkívül jó hatásfokkal javítja az emésztést és a kiválasztást.
Jótékony hatásai
A nauli az egyik leghatásosabb egészségmegőrző gyakorlat, mert serkenti és szabályozza a teljes emésztőrendszer működését. Erősíti a hasizmokat, masszírozza a beleket és az alhasi szerveket. Szabályozza a vérnyomást, megelőzi a cukorbetegség kialakulását. Hatékony gyomorégés és bőrbetegségek ellen.
Ellenjavallat: magas vérnyomás, szív-érrendszeri panasz, hasnyálmirigy gyulladás, gyomorfekély, bármilyen alhasi szervi gyulladás, menstruáció, várandósság.
Baszti – beöntés, vastagbél átmosása, tonizálása
A beöntés nagyon hatásos módszer a vastagbél megtisztítására. Régen a basztit ( beöntés) a folyóban guggolva végezték. Nauli technikával vizet szívtak a bélrendszerbe, majd a folyóból kijőve végezték el a szükségüket. Ma már korszerű berendezésekkel, a beöntés is könnyedén elvégezhető.
Jótékony hatásai
Sikeresen alkalmazható az alábbi rendellenességeknél: székrekedés, derékfájdalom, isiász, reuma, köszvény, ízületi gyulladás, kétoldali végtagbénulás, arcidegbénulás, alzheimer-kór, parkinson-kór, szklerózis multiplex, izomsorvadás, epilepszia, csontritkulás.
Ellenjavallat
A beöntés szigorúan tilos az alábbi esetekben: hasmenés, bélvérzés, vastagbélgyulladás, fekélyes elváltozások a bélben, bélrák, polip, láz és a cukorbetegség bizonyos válfajai. Kisgyermekeknél csak indokolt esetben.
Kapalabhati: ( pranayama), a frontális lebenyek tisztítása és vitalizálása
A hirtelen erővel végzett kilégzések, amit kapalabathinak nevezünk, megszabadítják a tüdő legalsó részét is az elhasznált levegőtől, s ezzel szabaddá teszik az utat még több oxigéndús, friss levegő beáramlásához, vagyis alaposan megtisztítják az egész légzőrendszert. Nevének szó szerinti fordítása „ragyogó vagy fénylő koponya” és ez nem véletlen: hiszen amint megnövekszik az oxigén mennyisége a szervezetben, az elme kitisztul és a koncentrációs készség megerősödik.
Jótékony hatásai
Élénkít, energiával tölti fel a szervezetet. Javítja az egész homlok- és orrtájék vérellátását. Hatásos melléküreg- és homloküreg-gyulladás esetén. Tisztítja az orrot, erősíti a légzőszerveket. Nyugtató hatású, segít stressz ellen. Meditáció előtt gyakorolva belső békét és nyugalmat ad.
Ellenjavallat: szédülés, menstruáció, magas vérnyomás, retinabetegségek, orrvérzés szívbetegség, tüdőgyulladás, hörghurut, sérv, várandósság
Tratak: a koncentráció erejének fejlesztése, egy adott pontra vagy tárgyra történő intenzív összpontosítással
A tratak „tisztítja a szemet”, erősíti a szemizmokat, javítja a látást és az emlékező képességet. Segít alvászavar esetén. Fokozza az összpontosítást, ezért iskolás gyerekeknek is ajánlott. Fejleszti az intuíciót és a képi megjelenítés képességét (vizualizáció), valamint az akaraterőt.
Fizikai hatásuk mellett tehát a satkarmák igazi eredménye az érzelmi feszültségek kioldása: ami felszabadultságot, megkönnyebbülést hoz. Ha a prána áramlásának az útját segítjük, egészségesek leszünk és a jóga útján is hatékonyabban tudunk előre haladni és képessé válunk a tudatosság magasabb szintjeit megtapasztalni.
( FIGYELEM! A satkarma gyakorlatok erőteljes technikák, csak képzett jógaoktatók, irányításával szabad végezni! Ezért, nem ismertettem a gyakorlatok végrehajtását. Ha helyesen elsajátítottuk a gyakorlatokat, akkor otthon önállóan is végezhetők.)
Vass Marian
okleveles minősített jógaoktató, jógaterapeuta
Comments are closed.